Chcete sa pustiť do úpravy svojho pozemku, či dokonca do projektovania novej záhrady? Pekná a funkčná záhrada však nie je len otázkou vkusu. Záhradu tvorí množstvo rôznorodých prvkov, ktoré musia spolu perfektne fungovať. V našom článku vám poradíme, ako na plánovanie záhrady.

Začíname projektovať

Na vytvorenie návrhu záhrady si môžete najať záhradného architekta, alebo skúsiť projekt vytvoriť sami pomocou grafického programu, tzv. plánovača záhrady. Ak ale staviate dom na mieru, zvoľte radšej spoluprácu s odborníkom, ktorý bude všetky kroky konzultovať s architektom domu ešte vo fáze projektu. Vznikne tak celok, ktorý bude ladiť nielen esteticky, ale aj funkčne.

Základom úspešného návrhu záhrady je dôkladné a včasné plánovanie všetkých prvkov, a to vrátane nutných rozvodov (predovšetkým vody a elektriny). Všetko plánujte naraz a nie po častiach, aby sa nestalo, že kvôli pergole bude musieť padnúť starostlivo vypestovaný ker, alebo kvôli dostatočnému odstupu ohniska od domu budete musieť oželieť záhon jedlých bylín. Zle naplánované záhrady sú navyše oveľa náročnejšie na údržbu i financie, pretože spravidla nerešpektujú prirodzené procesy v prírode. Tieto procesy potom budete musieť nahradiť vašou starostlivosťou. Plánovanie záhrady svojpomocne je síce zadarmo, ale v konečnom dôsledku sa môže pekne predražiť.

Záhradný architekt, alebo firma zaoberajúca se realizáciou záhrad, môže pomocou programu vytvoriť 3D plán záhrady a pomôže vám tak pochopiť všetky súvisiace aspekty, akými sú napríklad orientácia, zloženie pôdy, klíma, tieň stavieb, množstvo slnečného svitu či vlahy. To všetko bude mať vplyv na výber jednotlivých prvkov a ich umiestnenie. Odporúčame vám vytlačiť si všetky návrhy a plány, a prejsť si jednotlivé úseky záhrady. Podľa toho si viete množstvo vecí predstaviť, vizualizovať a lepšie sa napokon rozhodnúť. Do plánu vo fyzickej forme môžete svoje nápady a úpravy rovno zapísať a zakresliť. Plánov bude za celý projekt množstvo. Ak si ich plánujete vytlačiť všetky, odporúčame vám použiť lacný kompatibilný toner, ktorý sa spoľahlivosťou vyrovná originálnemu, no náklady na tlač sú nižšie. Ak sa chcete tlači vyhnúť úplne, použite plán v elektronickej podobe v tablete. Existujú aplikácie, do ktorých si svoje podnety viete poznačiť a uložiť. 

Aký štýl záhrady zvoliť?

Či už ste sa rozhodli naplánovať si záhradu s pomocou architekta, alebo svojpomocne, najskôr si musíte premyslieť, čo od svojej záhrady vlastne očakávate.

Bude záhrada súčasťou celoročne obývaného objektu, alebo ju budete navštevovať len rekreačne? Aký máte rozpočet a čas na priebežnú údržbu záhrady? Chcete využívať záhradu skôr na šport a rekreáciu, alebo na pestovanie? Aké drobné stavby tu plánujete? Aké zvieratá by ste na pozemku chceli chovať? Otázok je naozaj veľa.

Záhrada by mala mať jednotný štýl, a to nielen z estetických dôvodov. Vytvárate úplne nový ekosystém, ktorý musí vedieť dohromady fungovať a navyše by mal ladiť s domom. Jednotlivé štýly je možné kombinovať, no vždy dodržiavajte uzavreté celky (tzv. sektory), štýly nikdy nemiešajte na jednej ploche a nezabudnite jednotlivé sektory oddeliť a sprístupniť chodníkmi. Tie by mali byť pre lepšiu bezpečnosť osvetlené.

Medzi základné štýly podľa účelu využívania záhrady patrí:

Odpočinková záhrada

Dominantou odpočinkovej záhrady bude určite altánok s grilom, prípadne herné prvky, bazén alebo sauna. Ak túžite po dokonalom odpočinku, myslite pri projektovaní najmä na súkromie a bezúdržbovosť.

Úžitková záhrada

Základnou funkciou takejto záhrady je pestovanie, či už byliniek, ovocia, alebo zeleniny. Tu bude najdôležitejšou úlohou nájsť s ohľadom na prírodné a klimatické podmienky také rastliny, ktorým sa bude na vašom pozemku dariť a prinesú vám vytúženú úrodu. Na ktoré bylinky nesmiete zabudnúť?

"Čo sa pestovania byliniek týka, vždy záleží hlavne na chuťových preferenciách pestovateľov. Ak dávate prednosť tradičnej slovenskej kuchyni, celkom iste vysaďte majoránku, nezabudnite na kôpor, ligurček a petržlen - listový aj kučeravý. V talianskej a francúzskej kuchyni sa nezaobídete bez bazalky, tymiánu, rozmarínu, šalvie, feniklu či estragónu. Výhodou všetkých menovaných byliniek je, že veľmi dobre znášajú (niektoré aj priamo vyžadujú) sucho a plné slnko a môžete ich pestovať spoločne aj na malej ploche," hovorí Lukáš Pítra zo Záhradníctva Flos.

Bylinky rozhodne patria aj do moderných záhrad. Zdroj: Zahradnictvi-flos.cz

Okrasná záhrada

Okrasné záhrady sú spravidla veľkou pýchou svojich majiteľov. Plánovanie kvetinovej záhrady nie je jednoduché, no výsledok je pastvou pre oči i dušu. Môžete skúšať rôzne štýly - klasické, exotickejšie japonské záhrady, alebo perfektne upravenú anglickú záhradu. Pri plánovaní dbajte predovšetkým na estetickú funkciu záhrady a myslite na to, aby bol na záhradu pekný výhľad z rôznych uhlov, a to vrátane pohľadu z interiéru. Nezabudnite ani na okrasné trávy a vkusné dekorácie do záhrady.

Prírodná záhrada

Trendom posledných rokov sú prírodné, čiže permakultúrne záhrady. Tie sa vyznačujú minimom potrebných zásahov človeka. Sú ekologické, usilujú sa o trvalú udržateľnosť a po čase sú menej náročné na údržbu. Hodia sa pre tých, ktorí úžitok a ekológiu stavajú nad vzhľad a nevadia im prírodné materiály a využívanie recyklovaných materiálov.

Jedine rešpektovaním prírodných podmienok vášho pozemku získate vytúženú úrodu.

Ako kombinovať jednotlivé zóny na záhrade

Väčšina ľudí chce zo svojej záhrady vyťažiť maximum, ale čoskoro pochopia, že menej je niekedy viac. Jednou z najčastejších chýb pri plánovaní záhrad je zahltenie pozemku rôznymi prvkami a prekombinovanie nehomogénnych štýlov a zón. Pri projektovaní jednotlivých zón preto postupujte striedmo a nezabudnite zohľadniť niekoľko dôležitých faktorov:

  1. Klimatické podmienky pozemku: Pri plánovaní výsadby a odpočinkových zón musíte zohľadniť svetové strany, pôdu, tieň a celý rad ďalších faktorov. Zoznámte sa s potrebami rastlín, ktoré chcete na pozemku vysadiť.
  2. Logika usporiadania prvkov: Pri rozvrhnutí jednotlivých zón myslite na to, aby dávali logiku. Ako ich budete používať? Napríklad bylinky by mali byť blízko kuchyne a domček na záhradné náradie alebo kompostér zase blízko záhonov. Detské herné prvky musia byť v tieni a na mieste, kde je na nich dobre vidieť, posedenie je ideálne umiestniť ďalej od plotu, aby bolo čo najviac v súkromí atď. Jednotlivé zóny prepojte záhradnými cestami a chodníkmi.
  3. Dlhší časový horizont: Aj keď aktuálne urobíte iba časť plánovaných prác, projekt majte pripravený na dlhší časový horizont. Mohlo by sa totiž jednoducho stať, že neskoršia úprava záhrady nebude kvôli existujúcim zásahom možná. Okrem jednotlivých prvkov a zón nezabúdajte naplánovať aj siete. Rovnako vezmite do úvahy konečnú veľkosť čerstvo zasadených stromov.
  4. Čas, ktorý môžete venovať údržbe: Predstava krásnej záhrady, ktorá vám navyše zaistí potravinovú sebestačnosť, je pre začínajúcich záhradkárov veľmi lákavá. Potom však prichádza realita a mnoho ľudí zistí, že na údržbu nemá ani zďaleka dosť času. Preto si presne spočítajte, koľko času vyžaduje plánovaná výsadba a koľko času máte k dispozícii.

Plánovanie záhrady krok za krokom

Ak už máte jasno v tom, ako chcete svoju záhradu využívať, prichádza na rad výber jednotlivých záhradných prvkov.

Záhrada na svahu

Máte svahovitý pozemok? Premyslite si úpravu pozemku či spevnenie svahu opornými múrikmi alebo kameňmi a rastlinami.

V takejto záhrade buďte opatrní s trvalkami. Tie sú pre málo pevný koreňový systém a krátku vegetačnú dobu na svahy nevhodné. Pre spevnenie svahu zvoľte pôdopokryvné listnáče a ihličnany, ktoré aj nevzhľadné miesta premenia na zelené zákutia plné života. Vyberte napríklad skalníky, dráče, niektoré z bršlenov či ľubovník. Z ihličnanov odporúčame borievku alebo borovicu horskú.

Vyberáme rastliny, kry a stromy do záhrady

Rastliny sú vôbec najdôležitejšou súčasťou záhrady. Plán výsadby preto pripravte naozaj starostlivo. Váš osobný vkus či intuícia môžu byť veľmi zradné. Pri výbere rastlín totiž musíte predovšetkým rešpektovať prírodné danosti vášho pozemku, medzi ktoré patria najmä:

  • Klíma a počasie,
  • nadmorská výška,
  • orientácia záhrady,
  • množstvo tieňa a slnečného svitu,
  • kvalita a zloženie pôdy,
  • množstvo prirodzenej vlahy.

Pri umiestňovaní sa najskôr zamerajte na dominantné dreviny. Ak máte väčšiu záhradu a už sú na nej vyrastené zdravé stromy, je vhodné ich tam ponechať. Novo zasadené stromy môžu rásť veľmi dlho.

Do menších záhrad naopak zvoľte skôr kríky, nie stromy, ktoré môžu dorásť do nechcených veľkostí a zatieniť celú záhradu. Do záhrady následne doplňte zeleninové záhony a okrasné kvety. Pozor ale na ich kombinácie - príliš veľa farieb bude pôsobiť rušivo až gýčovito. Vhodné je vysadiť rôzne druhy kvetov tak, aby kvitli v rôznych obdobiach. Horúcim trendom moderných záhrad sú okrasné trávy, ktoré nie sú až tak vizuálne výrazné, no dodajú záhrade prirodzený a upravený vzhľad.

A čo rozhodne nesmie chýbať v krásne kvitnúcej záhrade?

"Zvoľte medonosné kvety, s ktorými sa záhrada stane prestretým stolom pre včely a motýle od skorej jari až do jesene. Na jar ich prilákajú krókusy, sasanky, prvosienky či okrasné cesnaky. V máji a júni začína sezóna cínií, aksamietnic či hlaváčov. V lete sú stávkou na istotu echinacea, levanduľa a slnečnica. Platí jednoduché pravidlo - včely aj motýle majú radi jednoduché a príjemne voňajúce kvety. Na jeseň je výber kvetín chudobnejší. Nezabudnite na chryzantémy a astry," hovorí Lukáš Pítra.

Vyberáme závlahový systém

Voda je základom života a stane sa aj základom vašej záhrady. Či už sa vám to páči alebo nie, bez dômyselného systému zavlažovania budete celkom určite čeliť pestovateľským neúspechom. Obzvlášť v obdobiach ničivého sucha ide o dôležitú tému. Pri výbere rastlín a drevín tak nezabudnite dôkladne premyslieť ich zavlažovanie.

Zálievka z vodovodu však tiež nie je riešením. Jednak vás to stojí veľa času a peňazí, no hlavne je to veľmi neekologické. Myslite preto na budúcnosť, zachytávajte dažďovú vodu a použite niektoré z inteligentných riešení zavlažovania.

Vybrať si môžete poloautomatickú, automatickú alebo inteligentnú závlahu. V prípade poloautomatickej závlahy nastavíte pravidelné intervaly zavlažovania jednotlivých častí záhrady. To má nevýhodu v tom, že závlaha prebieha, aj keď napríklad prší. Pokročilejšie systémy automatickej závlahy fungujú na základe dát zo senzorov či dokonca predpovede počasia.

Inteligentná závlaha väčšinu procesov zvládne ešte lepšie ako automatická závlaha. 

"Nastavenie sa dá kedykoľvek meniť (zmena je veľmi jednoduchá), systém obsahuje všemožné dáta, ovládanie je možné cez telefón aj cez internet. Výhoda tohto variantu spočíva v tom, že je možné ho využiť na rozšírenejšie funkcie (napr. keď sú deti na záhrade, závlaha nefunguje a čaká na moment, keď tam nebudú). Druhá veľká výhoda je v tom, že inteligentná závlaha vyjde lacnejšie. Funkcie, za ktoré sa platí pri jednoúčelových zariadeniach (ktoré zatiaľ nie sú štandardom každej záhrady) sa neplatí, pretože sú softvérové," hovorí Ondrej Brynych z firmy Loxone.

Zdravý a vyvážený biotop vám pomôže udržať aj jazierko, ktoré je z ekologického hľadiska veľmi vhodné. Okrem prirodzenej vlahy vám na pozemok pritiahne množstvo dôležitého hmyzu a vtáctva.

Vodné prvky sú základom zdravého ekosystému.

Vyberáme oplotenie záhrady

Neoddeliteľnou súčasťou návrhu každej záhrady je plot. Aj keď mnohokrát ide o podceňovanú súčasť plánovania záhrady, jeho výberom môžete ovplyvniť nielen štýl, ale aj bezpečnosť pozemku a jeho ďalšie funkcie.

Murovaný plot vám napríklad zaistí maximálne súkromie, ale na druhej strane zamedzí slnečnému svitu a nepôsobí vkusne. Preto nad ním nepremýšľajte pri plánovaní okrasnej a úžitkovej záhrady. Pre domy a záhrady rustikálnejšieho štýlu sa budú hodiť skôr drevené či kovové ploty. Univerzálne sú živé a hliníkové ploty, ktoré možno odporučiť takmer ku všetkým záhradám a stavbám.

Pri živých plotoch však nezabúdajte na fakt, že vyžadujú dôkladnú a pravidelnú starostlivosť. Aké kvety alebo kríky vám vytvoria súkromie? Ak nechcete venovať starostlivosti o živý plot príliš veľa času, rozhodne voľte neopadavé dreviny, čím si ušetríte minimálne hrabanie lístia. Ak chcete, aby bol plot aj ochranou proti zlodejom, zvoľte tŕnisté kríky, akým je napríklad dráč.

Túžite po jedlom živom plote?

"Je pravdou, že by veľa ľudí chcelo oberať plody aj zo živého plotu. Musím však upozorniť na fakt, že je to, bohužiaľ, nezmysel. Akonáhle začnete živý plot strihať, čo je mnohokrát nevyhnutné, ostriháte aj kvety, čím prídete o plody. Ak môžete nechať živý plot žiť  svojím životom, môžem odporučiť iba rakytník, ktorý však netvorí vizuálne nepriepustný plot. Zato vás svojimi tŕňmi ochráni čiastočne aj pred zlodejmi," hovorí Adam Borovský z Garlo.cz.

Rakytník môže tvoriť jedlý živý plot. Zdroj: Garlo.cz

"Rovnako tak nesmieme zabúdať na odolnosť voči suchu, ak sa nechceme stať otrokom hadice. Pre suchšie oblasti môžem odporučiť tavoľník a nátržník krovitý, známy z mestskej zelene. Ten navyše kvitne v rôznych farbách," dopĺňa.

Hliníkové ploty sú vkusné a nevyžadujú žiadnu údržbu. Zdroj: Novavisio.cz

Hliníkové ploty sú naopak úplne bezúdržbové. Sú odolné voči korózii aj všetkým výkyvom počasia - môžete ich postaviť na slnečnú aj tienistú stranu záhrady, do extrémnych horúčav i mrazu. Kvalitné hliníkové zliatiny nikdy nezmenia svoj pôvodný vzhľad. Navyše sa vyrábajú v širokej palete farieb a vzorov, a teda nie je problém zladiť ich s akýmkoľvek domom.

Ak si vyberiete tmavý odtieň, pri projektovaní si dávajte pozor, aby ste nevysadili citlivé rastliny príliš blízko plotu:

"V lete, keď  na plot tmavej farby svieti slnko, môže byť dosť teplý až horúci. Tým zrejme môže poškodiť kvety pri plote a rastliny v blízkej vzdialenosti," upozorňuje Lukáš Mičo zo SUN SYSTEM Servis, s.r.o.

Vyberáme záhradné stavby

Možných záhradných stavieb je celý rad. Môže sa jednať o garáž, kôlňu, altánok, herné prvky pre deti, skleník, bazén, kurník, ohnisko, kompost atď. Premyslite si, aké stavby budete chcieť mať na svojej záhrade a informujte sa na stavebnom úrade, či na nich budete potrebovať povolenie.

Najčastejšími záhradnými stavbami sú pergoly a garáže. Ak túžite po odpočinkovej záhrade, rozhodne plánovanie pergoly nepodceňujte. Oplatí sa vám investovať do bezúdržbových materiálov, ale aj do rôznych funkcií, ktoré odpočinok na záhrade posunú na ešte vyššiu úroveň.

Tzv. bioklimatické pergoly vám vďaka naklápacím lamelám zaistia ideálne podmienky na posedenie za každého počasia. Lamely môžete ovládať diaľkovo a pergolu doplniť napríklad integrovaným LED osvetlením, kúrením či ventilátormi.

Vetranie sa hodí najmä do uzavretých pergol a garáží, kde naviac odvádza nepríjemnú vlhkosť. Spravidla nejde o žiadne náročné systémy:

"Pokiaľ ide o "rozháňania ťažkého vzduchu," (princíp stolného ventilátora) stačí prívod elektriny. Ak chceme zlý vzduch odvádzať preč, prípadne privádzať čerstvý zvonku, je okrem napájania spravidla potrebný aj otvor v stene," hovorí Martin Švec z Ventilatory.cz.

Odpočinková záhrada sa nezaobíde bez pergoly. Zdroj: SunSystem.cz

Vyberáme hernú zónu (nielen) pre deti

Ak máte deti, nezabúdajte ani na herné prvky. Mnoho z nich radi využijú aj rodičia. Nemusíte hneď robiť zásahy do pozemku - pri väčšine vonkajších hier nie sú potrebné žiadne terénne úpravy a postačí im trávnik.

Už vás omrzela klasika v podobe bedmintonu či pétanque? Mnoho svetovo obľúbených hier u nás zatiaľ nie je príliš známych, skúste teda zapátrať, čo by vás a vašich hostí mohlo baviť.

Ondrej Vrabec z firmy Zahradnizabava.sk odporúča napríklad Cornhole: "Je to snáď najpopulárnejšia hra v USA. Hádzanie sáčkov naplnených kukuricou je neskutočne chytľavé."

Táto hra skvele oživí detskú oslavu či grilovanie s priateľmi a stane sa čerešničkou na torte vašej skvele naplánovanej záhrady.

Mnoho svetovo obľúbených hier zatiaľ nie je u nás príliš známych, medzi nimi napríklad Cornhole. Zdroj: Zahradnizabava.cz

S výberom Vám ochotne poradíme

ZÁKAZNÍCKE CENTRUM

Neváhajte sa nás na čokoľvek opýtať, popr. nám zanechajte kontakt a my sa Vám ozveme.

Infolinka

+421 800 150 180

E-mail

dopyt@sunsystem.sk
NÁJSŤ PREDAJNÉ MIESTO
Máte s nami skúsenosť? Povedzte názor na Facebooku či Google. Pomôžete ostatným.
Chceme vám uľahčiť prehliadanie nášho webu a ukázať vám len to, čo vás skutočne zaujíma. Môžeme? :)

Potrebujeme na to váš súhlas so spracovaním súborov cookies, teda malých súborov, ktoré sa ukladajú vo vašom prehliadači. Pomôžu vám ušetriť si klikanie, nájsť na našom webe rýchlo všetko potrebné a vďaka nim sa vám zobrazujú len skutočne relevantné reklamy na služby a tovar. Všetko o tom, ako spracovávame cookies, nájdete TU.

Upraviť nastavenia Súhlasím
Aby sme vám mohli zaistiť bezpečné prehliadanie nášho webu a vždy relevantný obsah

Nevyhnutné cookies zaisťujúce správne fungovanie našich webových stránok vrátane tých, ktoré zaisťujú IT bezpečnosť. Patria sem aj cookies, ktoré sú potrebné na ukladanie vami zvolených nastavení či cookies potrebné na komunikáciu (load balancing cookies).

Tieto súbory, ktoré sa používajú na meranie a analýzu návštevnosti našich webových stránok (napríklad množstvo návštevníkov či zobrazené stránky), nám pomáhajú vylepšovať fungovanie stránok. Vďaka vášmu súhlasu budeme schopní získať a správne analyzovať cenné dáta o tom, ako našimi stránkami prechádzate a čo vás zaujíma. Môžeme sa tak neustále zlepšovať a zaistiť, aby náš web skvele fungoval a vy ste si mohli užiť pohodlné prechádzanie našou ponukou.

Tento typ cookies využívame na účely reklám zobrazovaných na webových stránkach tretích strán, napríklad na sociálnych sieťach. Vďaka týmto cookies je reklama prispôsobená tomu, čo vás skutočne zaujíma (napríklad na základe produktov, ktoré ste si prezreli na našom webe). Aj v prípade, že tieto súbory deaktivujete, stále sa vám budú pri prehliadaní internetu zobrazovať reklamy, nebudú však pre vás relevantné.

Zatvoriť
× Nájsť produkt