Kotvenie priamo k domu je z mnohých pohľadov obmedzené. Musíte zohľadniť váhu pergoly a rôzne poveternostné vplyvy.

Materiál ovplyvňuje možnosti kotvenia


Kotvenie je možné, ak je na mieste prichytenia pergoly pevný materiál. Pokiaľ je teda stena, kde chcete mať pergolu napríklad z betónu, kotvenie je bez problémov. Existuje ale niekoľko materiálov, do ktorých kotviť pergolu nie je možné. Napríklad duté tehly by ju neudržali. Stavebné firmy tiež musia brať do úvahy štýl zateplenia domu.

Kotvenie pomocou väzníkov


Ak viete, že vaša stavba je na kotvenie ideálne pripravená, je možné ho vykonať niekoľkými spôsobmi. Jedným z nich je kotvenie pomocou väzníkov, teda nosného trámu a chemickej kotvy. Takéto kotvenie sa vykonáva vyvŕtaním dostatočne dlhej diery priamo do fasády, umiestnením chemickej kotvy a zasunutím väzníkov.

Ako ukotviť pergolu do zateplenej fasády?

Ak sa pergola kotví do zateplenej fasády, je nutné použiť dlhšie tyče a vŕtať hlbšie. Tento postup sa vykonáva vždy až po dokončení fasády a zateplenia. Ak ste teda v priebehu stavby, môžete ju pokojne dokončiť, a potom sa vrhnúť na riešenie kotvenia pergoly.

Pergola Terrado

Bezúdržbová hliníková pergola TERRADO, ktorá je kotvená priamo na fasádu rodinného domčeka. Zdroj: Sun System

Majitelia domov túžia po uchytení pergoly k domu najčastejšie z estetických alebo finančných dôvodov. Takáto pergola je lacnejšia, než samonosné pergoly, ktoré sa kotvia do zeme. Kvôli častým komplikáciám s kotvením pergol priamo k domu sa veľmi často siaha po samonosnej pergole, ktorá sa následne prichytí k domu. Čo to znamená?


Samonosné pergoly sa kotvia do zeme a sú stabilnejšie


Samonosná pergola je taká, ktorá má stĺpy aj na strane pri dome. Postaví sa na všetky 4 nohy, tie sa ukotvia do zeme a pergola sa potom len prichytí k domu. Robí sa to hneď z niekoľkých dôvodov:

  • Toto riešenie dovoľujú všetky typy stavieb.
  • Pergola je viac stabilná, než pri samotnom kotvení k domu.
  • Stĺpy pri dome môžu napraviť problémy s nerovnosťou múrov. Často sa stáva, že múr domu nie je dokonale rovný. Ak sa k nemu prichytí rovný stĺp, stane sa jeho podperou a vybalansuje problémy, ktoré by nerovnosti mohli spôsobiť.
  • Samonosnú pergolu je možné zaskliť alebo do nej inštalovať screenové rolety. Môžete ju teda oveľa jednoduchšie pripraviť na zimu. V zasklenej pergole je možné tráviť aj dlhé zimné a jesenné večery. Screenové rolety zase chránia proti silnému slnku v lete. Sú teda obľúbeným doplnkom. Do kotvenej pergoly je ich inštalácia nemožná.

Pergola PLACEO

Bezúdržbová Bioklimatická pergola PLACEO je samonosná. Inštalovaná je však veľmi natesno k domu, aby sa predišlo zatekaniu vody na terasu. Zdroj: Sun System


Obávate sa samonosných pergol? Nemáte dôvod


Pri stavbe samonosných pergol sa objavuje niekoľko obáv. Najčastejšie je to obava o zatekanie vody medzi stĺp a dom. Tento problém sa rieši pritiahnutím stĺpov k fasáde domu veľmi natesno. A ak také riešenie možné nie je, inštaluje sa nad stĺpy hliníkový profil, ktorý vytvorí odkvap a vodu do tohto priestoru nepustí. Zamedzí sa tak narušovaniu materiálov.

Ďalšia obava je o estetickú stránku takejto pergoly. Niektorí majitelia domov sa obávajú, že im stĺpy budú narušovať fasádu a ukotví sa k nej len strecha. Stĺpy sa ale vždy volia tak, aby štýlovo k domu sedeli a umiestňujú sa na miesta, kde nebudú ničomu prekážať.


Určite vás nebude stavebná firma nútiť, aby ste si postavili stĺpik pred okno alebo na iné nevhodné miesto. Aby ste boli s výsledným vzhľadom pergoly spokojní, môžete si vybrať z niekoľkých druhov pergol. Klasické drevo alebo aj futuristické pevné hliníkové pergoly sa ponúkajú v mnohých farebných prevedeniach.


So samonosnou pergolou teda vždy existuje spôsob, akým ju  postaviť priamo k domu, aj keď vaša stavba nemá úplne vhodnú izolačnú vrstvu alebo nie je z vhodného stavebného materiálu.

S výberom Vám ochotne poradíme

ZÁKAZNÍCKE CENTRUM

Neváhajte sa nás na čokoľvek opýtať, popr. nám zanechajte kontakt a my sa Vám ozveme.

Infolinka

0800 150 180

E-mail

dopyt@sunsystem.sk
NÁJSŤ PREDAJNÉ MIESTO

NEZÁVÄZNÝ DOPYT / DOTAZ