Zariaďujete si práve svoju vonkajšiu oázu pokoja? Hľadáte ideálnu dlažbu, ktorá by sa hodila pod pergolu, k bazénu, na terasu alebo do okolia domu? Prečítajte si, aké varianty existujú, aké majú výhody aj nevýhody a ako prebieha ich pokládka.

Aké vonkajšie dlažby vlastne existujú

Vo vonkajšom prostredí sa zvyčajne stretnete s nasledujúcimi druhmi dlažieb:

  • keramickou dlažbou
  • zámkovou dlažbou z betónu
  • kamennou dlažbou
  • dlažbou z prírodného dreva

Keramická dlažba

Keramická dlažba je v súčasnej dobe najžiadanejšia. Je veľmi univerzálna, spĺňa tie najnáročnejšie požiadavky a nájde tak uplatnenie na väčšine vonkajších plôch. Má výborné vlastnosti a elegantný vzhľad, ktorý je možné prispôsobiť požiadavkám klienta.

Aké vlastnosti robia z keramickej dlažby našu voľbu číslo jeden? Keramika je odolná voči vlhkosti, mrazu i slnečnému žiareniu. Možno ju kúpiť za prijateľnú cenu a systém pokládky je jednoduchý. Pre použitie na terasu odporúčame špeciálnu dlažbu s hrúbkou 2 cm, ktorá sa kladie na terče, čo má pri použití na terase mnoho výhod. Dlažba má praktický protišmykový povrch, čo oceníte napríklad pri pokládke okolo bazéna.


Keramickú dlažbu môžete zohnať v mnohých dizajnoch.

Výhodou keramickej dlažby je aj možnosť výberu z najrôznejších dizajnov, medzi ktoré patrí napríklad imitácia dreva, betónu či dokonca kovu. Na prvý pohľad tak pôsobí veľmi moderne a nadčasovo a možno ju jednoducho zladiť so štýlom vášho domu či záhrady.

Keramická dlažba je navyše jednoduchá na údržbu a čistenie. Životnosť tejto dlažby je veľmi dlhá a pri prípadnom poškodení jednotlivé dlaždice ľahko vymeníte aj svojpomocne za pár minút.

Zámková dlažba z betónu

Zámková dlažba nachádza uplatnenie v okolí domu najmä ako súčasť príjazdovej cesty. Vyniká svojou mrazuvzdornosťou a skvelou odolnosťou voči najrôznejším vplyvom počasia a mechanickému poškodeniu.


Zámkovú dlažbu môžete použiť napríklad na vybudovanie príjazdovej cesty.

Kamenná dlažba

Ďalšou možnosťou je kamenná dlažba, pri ktorej je však potrebné počítať s tým, že sa v horúcom počasí rozpaľuje a nie je možné po nej chodiť bosými nohami. Na terase sa najčastejšie používa kamenný materiál v podobe žuly, mramoru alebo napríklad čadiča. V porovnaní s dreveným variantom je kamenná dlažba pevnejšia a odolnejšia.

Drevená podlaha

Drevená dlažba je obľúbeným variantom najmä na krytú terasu. Má príjemný povrch, dobre vyzerá a dokonca aj vonia. Je však potrebné počítať s nižšou odolnosťou a nutnosťou pravidelného ošetrovania. Postupom času hrozí tiež rozpínanie a praskanie dreva.

V niektorých prípadoch býva drevená dlažba nahradzovaná drevoplastovými doskami, ktoré na prvý pohľad vyzerajú rovnako, majú však niekoľko výhod. Nehrozí u nich popraskanie, sú odolné voči vlhkosti a nie je nutné ich pravidelne natierať a impregnovať.

Akú dlažbu vybrať na rôzne miesta v záhrade

Každá záhrada sa skladá z rôznych zákutí, pričom do každého z nich sa hodí iný typ vonkajšej dlažby. Poďme sa na to pozrieť podrobnejšie.

Keramickú dlažbu môžete umiestniť prakticky kdekoľvek. Pod pergolu (skvele bude vyzerať napríklad pod modernou bioklimatickou pergolou), na terasu, ale i k bazénu. Kamenná dlažba sa hodí tam, kde nechcete chodiť naboso. Drevenú dlažbu môžete umiestniť pod pergolu či na krytú terasu. Kvôli náchylnosti na vlhkosť nie je ideálne jej použitie k bazénu. Ako sme už naznačili, zámková dlažba sa najviac hodí na cesty okolo domu a na príjazdovú cestu.


Keramická dlažba skvele doplní vašu pergolu.

Ako na správnu pokládku vonkajšej dlažby

Keramická dlažba sa kladie veľmi jednoducho, v prípade dlažby 2cm dokonca bez nutnosti lepenia, teda na terče, ale bez problémov ju položíte aj do štrku, piesku či trávy. Keramická dlažba sa hodí aj na balkón.

Pokládka zámkovej dlažby vyžaduje rovný štrkový podklad, na ktorý sa jednotlivé dlaždice umiestňujú. Ak budete používať dlaždice s väčšími formátmi, je možné dlažbu klásť na terče, vďaka čomu zabránite jej vlhnutiu zo spodnej strany.

Kamenná dlažba sa kladie na vrstvu štrku, na ktorej je umiestnená ešte vrstva jemného piesku. Je však potrebné si dávať pozor na to, že každý kus kameňa má rôznu veľkosť, čomu musí zodpovedať aj príprava samotného priestoru. Kamennú dlažbu možno položiť aj na betón, vďaka čomu nebudete musieť riešiť prerastanie trávou či machom.

Pri kladení vonkajšej drevenej dlažby si treba pamätať na to, že sa hranoly kladú na betónové dlaždice, pričom je potrebné dodržiavať určité rozostupy. Na upevnenie hranolov sa používa tesárske kovanie a následne sa na nosnú konštrukciu pripevňujú jednotlivé drevené dosky.


Bočné screenové rolety pre dokonalé súkromie a relax.

Doplnky na terasu pre dokonalý relax

Skvelou podlahou to pochopiteľne nekončí. Ak si chcete vytvoriť naozaj perfektné miesto na každodenný odpočinok, môžete svoju pergolu doplniť napríklad o bočné screenové rolety, vďaka ktorým si vytvoríte súkromie a vždy ideálne svetelné a teplotné podmienky.

Pozornosť venujte aj voľbe pohodlného záhradného nábytku, kde budete s chuťou tráviť vaše chvíle odpočinku. Zabudnúť nesmiete ani na vhodné rastliny, ktoré vás budú obklopovať a ktoré pomôžu navodiť relaxačnú atmosféru.

Zariaďovanie záhrady je jednoducho radosť a výber vonkajšej dlažby k tomu neodmysliteľne patrí. Odporúčame ho preto neunáhliť, aby ste s výsledkom boli naozaj stopercentne spokojní.

S výberom Vám ochotne poradíme

ZÁKAZNÍCKE CENTRUM

Neváhajte sa nás na čokoľvek opýtať, popr. nám zanechajte kontakt a my sa Vám ozveme.

Infolinka

0800 150 180

E-mail

dopyt@sunsystem.sk
NÁJSŤ PREDAJNÉ MIESTO

NEZÁVÄZNÝ DOPYT / DOTAZ