Žiadna iná vonkajšia dlažba nevdýchne vášmu exteriéru takú romantiku a luxus ako dlažba z prírodného kameňa. Pýši sa vysokou odolnosťou proti poveternostným vplyvom, je nenáročná na údržbu, prakticky nesmrteľná a navyše sa ľahko kombinuje s ďalšími materiálmi. Zistite o kamennej dlažbe viac.

Kameň dodá exteriéru nádych luxusu.
Obrázok: Kameň dodá exteriéru nádych luxusu.

Aké podlahy môžete použiť pod pergolu

Pri výbere podlahy pod pergolu budete mať na výber z niekoľkých možností. Medzi najobľúbenejšie materiály patrí:

 • Drevo – drevená podlaha bude ladiť snáď s každým typom pergoly. Na výber máte z rôznych typov dreva, ktoré sa od seba líšia farbou i odolnosťou. Musíte však počítať s tým, že drevená podlaha je náchylná k oteru a musí sa pravidelne ošetrovať, čo je časovo dosť náročné.
 • Zámková alebo keramická dlažba – patria ku stáliciam, ktoré nepodliehajú módnym trendom, a navyše vás ich kúpa finančne nezruinuje. Dostať ich v celom rade farebných prevedení a v rôznych povrchových úpravách, takže ich jednoducho zladíte s vaším exteriérom. Protišmyková úprava zaistí bezpečný pohyb aj okolo bazéna alebo po daždi.
 • Drevoplast (WPC) – ide o spojenie vlastností dreva a plastu. Vzhľadom sa podobá drevu, ale vďaka plastu je odolnejší, farebne i tvarovo stály a nevyžaduje údržbu. Aby podlaha skutočne vyzerala ako drevo, a nie ako plast, neoplatí sa na tomto materiáli šetriť.
 • Kameň – obstarávacia cena je síce vyššia, ale na druhej strane získate podlahu s neobmedzenou životnosťou. Kamenné podlahy nevyžadujú špeciálnu údržbu a perfektne odvádzajú teplo, ktoré naakumulovali počas slnečného dňa. Oceníte to predovšetkým vo večerných hodinách. Medzi najobľúbenejšie kamenné dlažby patria tie zo žuly, pieskovca či kvarcitu čiže kremenca.

Drevená podlaha vyžaduje náročnejšiu starostlivosť.
Obrázok: Drevená podlaha vyžaduje náročnejšiu starostlivosť.

Prečo staviť na kamennú dlažbu

Vonkajšia kamenná dlažba zaujme predovšetkým svojím vzhľadom, pre ktorý je charakteristická prirodzená štruktúra. Obstaranie dlažby z kameňa je síce finančne náročnejšie, no na druhej strane sa jedná o investíciu do budúcnosti. Dlažba bude slúžiť ešte niekoľkým ďalším generáciám a stále bude vyzerať skvele. Navyše sa hodí snáď ku každému materiálu, takže aj keby ste sa rozhodli prerobiť pergolu či záhradu, kamenná dlažba zostane. Ladiť bude ako s moderným, tak s tradičným priestorom. Vďaka jej odolnosti a nadčasovosti sa s ňou stretnete aj v hoteloch či iných reprezentatívnych priestoroch.

Dlažby z kameňa spadajú do kvalitných záťažových dlažieb, ktoré môžete použiť nielen na terase či pod modernou bioklimatickou pergolou, ale tiež v:

Výhody kamennej dlažby

Pre kúpu kamennej podlahy existuje hneď niekoľko dôvodov:

 • vysoká odolnosť proti poveternostným vplyvom, medzi ktoré patria mráz, teplo, voda a vietor
 • dlhá životnosť po niekoľko generácií
 • dlažby z kameňa dodajú priestoru exkluzívny vzhľad
 • patrí medzi univerzálne materiály, ktoré sa jednoducho kombinujú s ďalšími
 • kamenná dlažba je výborný izolant
 • nespornou výhodou je farebná stálosť a záruka až 20 rokov

Majú kamenné dlažby nejaké nevýhody? Snáď jedinou nevýhodou je vyššia obstarávacia cena, ktorá sa vám s ohľadom na dlhú životnosť určite vráti.

Najobľúbenejšie druhy kamennej dlažby

Kamenné dlažby sa od seba odlišujú druhom kameňa, ktorý sa podpisuje predovšetkým na ich vzhľade, ale aj vlastnostiach.

Žulová dlažba

Žula sa radí medzi najodolnejšie prírodné horniny. Tvorí ju zmes kremeňa a živca, ale aj prímesi sľudy, granátu, biotitu, muskovitu alebo turmalínu. Od prímesí sa následne odvíja farba žuly, ktorá môže byť od bielej cez šedastú až po ružovú, žltú, červenú alebo modrú. Vďaka vysokej odolnosti sa žula používa na dláždenie extrémne záťažových priestorov. V ponuke je s leštenou, matnou alebo hrubou povrchovou úpravou.

Dlažba z kvarcitu čiže kremenca

Kremenec je typ premenenej horniny, pre ktorú je typická jemná až stredne hrubá zrnitosť. Z hľadiska vzhľadu sa veľmi podobá mramoru, a preto dochádza k ich častým zámenám. Na rozdiel od mramoru je kvarcit ďaleko odolnejší. Prednosťou kvarcitu je bohatá atraktívna farebnosť, ktorá má nepravidelnú až mozaikovú štruktúru. Medzi najčastejšie farby sa radí biela, šedá, svetlo hnedá, ale tiež žltkastá až červenkastá farba.

Vonkajšia dlažba z pieskovca

Pieskovec je obľúbená hornina, ktorú tvoria kremenné alebo živicové zrná tmelené horninovými silicitmi. Najzaujímavejší je predovšetkým svojím sfarbením. Stretnúť sa môžete so žltou až po nádych červenej. Typické je farebné žíhanie, ktoré dodá priestoru harmonický vzhľad.

Ako na správnu pokládku kamennej dlažby

S pokládkou vonkajšej kamennej dlažby vám môžu pomôcť profesionáli, vďaka ktorým ušetríte čas aj svoju fyzickú silu. Rozhodnúť sa však môžete aj pre kladenie svojpomocne. Ako položiť vonkajšiu dlažbu?

 • Najprv si zmerajte priestor, ktorý budete dláždiť a následne k tomuto číslu pripočítajte 10-15%, ktoré padnú na odrezky.
 • Pred samotnou pokládkou si vybaľte viac balení, aby ste mohli jednotlivé kusy vhodne kombinovať. Pamätajte, že kameň je prírodný materiál, u ktorého dochádza k farebným odchýlkam.
 • Pri práci dlažbu doklepávajte gumovým kladivom a pracujte čo najprecíznejšie.
 • Ku škárovaniu dlažby z prírodného kameňa pri pokládke do betónu alebo lepidla pristúpte až po úplnom zaschnutí materiálu.

Pokládka do betónu

Kamennú dlažbu môžete klásť na špeciálnu lepiacu alebo klasickú cementovú maltu. Pri cementovej malte nezabudnite na fóliu, ktorá pomôže odvádzať vlhkosť. Jednotlivé kusy dlažby klaďte do 2,5 cm hrubého lôžka a nezabudnite dodržiavať škáry v rozsahu 2-5 cm, záleží na veľkosti jednotlivých kusov. Vďaka betónovému podkladu znesie dlažba väčšie zaťaženie a nemusíte sa trápiť s prerastajúcou burinou.


Obrázok: Pokládka do betónu zamedzuje prerastaniu buriny.

Pokládka do lepidla

Skôr, než sa vrhnete do lepenia, je potrebné si pripraviť bezchybne rovný podklad. Na jednotlivé kamene naneste trochu lepidla a ukladajte ich do 12-15 mm hrubej vrstvy, ktorá dokáže vyrovnať prípadné nerovnosti jednotlivých kusov. Na lepenie zvoľte flexibilné a mrazuvzdorné lepidlo. Nezabudnite dodržiavať škáry o veľkosť 1-3 cm.

Správna starostlivosť o kamennú dlažbu

Údržba kamennej podlahy nie je nijak náročná. Na vonkajšiu dlažbu si vystačíte s tlakovým čističom čiže wapkou. Na umývanie nepoužívajte chemické prípravky, ale iba vodu. Ak čistenie vodou nestačí, siahnite po špeciálnych čističoch na kameň.

Aby ste dlažbe predĺžili životnosť a znížili nároky na údržbu, môžete ju ošetriť impregnáciou.

 • Základná impregnácia je na báze silikónu a nemení vzhľad kameňa. Nanáša sa v dvoch vrstvách hneď po sebe pomocou rozprašovača alebo štetca. Základná impregnácia nemá výrazný zápach, ale je menej odolná.
 • Pokročilejšie impregnácie sú na báze riedidiel a pýšia sa dlhšou výdržou. Pri ich aplikácii sa nevyhnete silnému riedidlovému zápachu. Vzhľad kameňa menia len minimálne alebo na ňom vytvoriť mokrý efekt.

Ak aj vy hľadáte odolnú dlažbu, ktorá nie je náročná na údržbu, skvele vyzerá a má dlhú životnosť, rozhodnite sa pre investíciu do dlažby z kameňa.

S výberom Vám ochotne poradíme

ZÁKAZNÍCKE CENTRUM

Neváhajte sa nás na čokoľvek opýtať, popr. nám zanechajte kontakt a my sa Vám ozveme.

Infolinka

0800 150 180

E-mail

dopyt@sunsystem.sk
NÁJSŤ PREDAJNÉ MIESTO

NEZÁVÄZNÝ DOPYT / DOTAZ