Pomocou pergoly môžete vo svojej záhrade vytvoriť útulné a tienisté miesto, ideálne pre relaxáciu. Uvažujete nad jej kúpou a premýšľate, z akého materiálu by mala byť vyrobená, aby vám dlho vydržala? Chcete ušetriť, ale zároveň získať kvalitné riešenie s dlhou životnosťou? V tomto článku vám vysvetlíme, v čom spočíva rozdiel medzi kvalitnými a nekvalitnými pergolami.

Prečo sa oplatí zvoliť hliníkovú pergolu?

V súčasnej dobe na trhu nájdete veľké množstvo najrôznejších pergol. Môžu byť murované alebo vyrobené z dreva, hliníka a mnohých ďalších materiálov. Aké výhody a nevýhody sa spájajú s najčastejšie používanými materiálmi?

Hliníkové záhradné pergoly a altánky

Hliníkové pergoly sa v posledných rokoch tešia veľkej obľube. Vynikajú totiž svojou odolnosťou, a zároveň nevyžadujú prakticky žiadnu špeciálnu starostlivosť. V prípade nečistôt ich jednoducho umyjete vodou. Ak sa vám hliník nepáči a nechcete narúšať prírodný vzhľad vašej záhrady, môžete si vybrať hliníkovú pergolu s dekorom dreva.

Nevýhodou je o niečo vyššia nákupná cena, táto investícia sa vám však po niekoľkých rokoch zaručene vráti.

Cenová relácie sú medzi hliníkovými pergolami rôzne. Dajte si pozor hlavne na najlacnejšie hliníkové pergoly. Konštrukcia nemusí byť dostatočne pevná a povrchová úprava kvalitná. Pri montáži sa môžete poriadne zapotiť, pretože s najlacnejšími pergolami vám s realizáciou žiadny odborník nepomôže.

U nás si vyberáte len spomedzi spoľahlivých dodávateľov. Z tých lacnejších hliníkových pergol vás môže zaujať pergola Legend, ktorá vyjde zhruba na 1500 EUR bez montáže. Pri luxusných a technologicky vyspelejších riešeniach vám cenu radi povieme po osobnej návšteve.

Ak chcete využívať výhody hliníkových pergol, ale nechcete do nich príliš investovať, sledujte naše výpredaje a zľavy.

Hliníková pergola

Obrázok: Hliníkovou pergolou môžete doplniť nielen záhradu, ale aj vašu terasu.

Drevené pergoly a prístrešky

Výhodou drevených pergol je predovšetkým nízka obstarávacia cena a možnosť postaviť ich na vlastnú päsť, ak ste aspoň trochu manuálne zruční.

O drevo sa však musíte pravidelne starať, natierať ho a brúsiť. Zároveň ho treba ošetrovať, aby ho nenapadli huby, plesne alebo najrôznejší škodcovia. Drevenú pergolu zvoľte, ak radi majstrujete a zveľaďuje záhradu.

Murované prístrešky

Poslednou obľúbenou možnosťou sú murované pergoly. Čo sa týka obstarávacej ceny, nevyjdú vás lacno. Stĺpiky môžu byť zhotovené napríklad z tehál alebo betónových dielcov. Ak k tomu pridáme aj zastrešenie, nebude celková stavba práve najjednoduchšia a s najväčšou pravdepodobnosťou sa nezaobídete bez odbornej pomoci.

Najlacnejšia pergola nemusí byť lacná

Ušetriť chce pravdepodobne každý z nás. Ak si však chcete za každú cenu zaobstarať najlacnejšiu pergolu, na chvíľu sa zastavte a zamyslite sa. Obstarávacou cenou to totiž nekončí. Skôr či neskôr budete musieť riešiť náklady spojené s jej údržbou.

V praxi to znamená, že musíte pravidelne investovať do:

  • Ochrannej lazúry, ktorá predĺži životnosť dreva,
  • oleja, ktorým drevo napustíte,
  • náteru obsahujúceho biocídne látky, ktoré zabránia hubám, plesniam a hnilobe dreva.

To však nie je všetko, čo vám bude robiť starosti. Pri natieraní dreva si musíte dávať pozor na správnu okolitú teplotu, ktorá by mala byť v rozmedzí od 5 do 25 ° C. Zároveň nemôžete drevo natierať počas prudkého slnečného svitu, dažďa alebo hmly. Pred náterom je potrebné drevo prebrúsiť, prípadne z neho vymyť živicu. A ak vám drevenú pergolu napadnú škodcovia, máte problém navyše.

Aj keď sa vám na prvý pohľad zdá drevená pergola lacná a výhodná, opak často býva pravdou. Dôležité je spočítať si, za čo všetko budete musieť pravidelne platiť a s čím budete mať starosti.

Kvalitná bezúdržbová pergola je investíciou, ktorá sa oplatí

Hliníkové pergoly majú všeobecne trochu vyššiu obstarávaciu cenu. Ak však chcete vybavenie, o ktoré sa nemusíte prakticky vôbec starať, jedná sa o perfektnú voľbu. Kvalitné bezúdržbové pergoly totiž nevyžadujú žiadnu špeciálnu starostlivosť. Navyše dobre vyzerajú a záhrade prepožičajú moderný vzhľad, ktorý všetkých prichádzajúcich zaujme hneď na prvý pohľad.

S výberom Vám ochotne poradíme

ZÁKAZNÍCKE CENTRUM

Neváhajte sa nás na čokoľvek opýtať, popr. nám zanechajte kontakt a my sa Vám ozveme.

Infolinka

0800 150 180

E-mail

dopyt@sunsystem.sk
NÁJSŤ PREDAJNÉ MIESTO

NEZÁVÄZNÝ DOPYT / DOTAZ