Trávite v lete každú chvíľu na terase, balkóne alebo v zimnej záhrade? Potom pravdepodobne viete, aké nepríjemné môžu byť ostré slnečné lúče alebo letné prehánky. Ako môžete odolávať rozmarom počasia a užívať si ničím nerušené vonkajšie posedenie? Siahnite po markíze.

Rozdelenie markíz podľa typu konštrukcie

Na trhu existuje celý rad markíz vhodných pre zatienenie balkóna, pergoly alebo napríklad zimnej záhrady. Vonkajšie markízy sa od seba odlišujú typom konštrukcie. S akými sa stretnete?

Otvorené markízy

Slovo „otvorené“ odkazuje na to, že konštrukcia vonkajšej markízy ani jej látka nie sú kryté. Tkanina sa klasicky navíja na hriadeľovú tyč. Aby vám markíza dlho slúžila, treba ju umiestniť tam, kde bude chránená pred znečistením a nepriazňou počasia. Najlepším priestorom na inštaláciu je miesto so strieškou či previsom a v prípade inštalácie v panelovom dome napríklad balkón horného suseda. Ak nemáte chránené miesto, môžete si zaobstarať hliníkový prístrešok na markízu. Otvorené markízy môžu, ale nemusia mať nosný oceľový profil.

 • Markízy bez nosného oceľového profilu – patria medzi najlacnejšie na trhu. Nosná časť konštrukcie je včlenená do dvoch úchytov, ktoré sú osadené ramenami a navíjacím mechanizmom. Nevýhodou je pevne daná šírka markízy, ktorú nemožno meniť. Výhodou je nižšia hmotnosť a cena.
 • Markízy s nosným profilom - nosný profil markízy poskytuje vyššiu pevnosť a stabilitu. Hliníkové ramená, navíjací valec a kotviaca konzola sú pripevnené k nosnému profilu. Vďaka tejto konštrukcii môže byť markíza širšia a viac sa roztiahnuť. Okrem toho môžu byť kotviace konzoly variabilne umiestnené a v prípade potreby sa môžete rozhodnúť aj pre ich väčší počet. Pri montáži tak nie ste obmedzovaní napríklad vedením káblov alebo umiestnením väzníkov.

Kazetové markízy

Sú opakom otvorených markíz. Ponúkajú dokonalé konštrukčné riešenie, a preto sú na trhu najobľúbenejšie. Základom konštrukcie je nosný profil s kazetou, v ktorej sú ukryté všetky prvky markízy. Vďaka tomu je kazetová markíza dokonale chránená pred poveternostnými vplyvmi a nečistotami. Tým sa predlžuje životnosť markízy. Kazeta pojme nielen látku, ale aj ramená. Výhodou kazetovej markízy je jej kompaktný a luxusný vzhľad. Kazetovú markízu môžete umiestniť na úplne otvorenú časť domu.

Kazetové markízy z ponuky Sun System:

 • STOBAG CASABOX - jeden z najpredávanejších produktov. Kazeta môže mať okrúhly alebo hranatý tvar. Inštalácia je možná na stenu, do stropu alebo na krokvy. Možnosti nastavenia sklonu sú od 0 do 90°. Konštrukcia pozostáva z extrudovaných hliníkových profilov s práškovou lakovaním. Rozmery markízy sú 5 500 x 2 500 mm alebo 5 000 x 3 000 mm.
 • STOBAG PURABOX - má kazetu s rozmermi 201 x 154 mm, čo z nej robí najmenšiu kazetu na svete. Markízu možno namontovať do stropu, na stenu alebo na krovy. Samozrejmosťou sú hliníkové profily s práškovým lakovaním. Maximálne rozmery markízy sú 5 000 x 2 250 mm.
 • STOBAG TENDABOX - najpredávanejšia markíza, ktorá má v prednom profile integrovaný výsuvný volán. Ochranný box môže byť buď okrúhly, alebo hranatý. Markízu možno namontovať na strop, na stenu alebo na krovy. Konštrukciu tvoria hliníkové profily s povrchovou úpravou práškovým lakovaním.
 • STOBAG RESOBOX - vonkajšie markízy na zatienenie veľkých plôch. Jej maximálna šírka dosahuje 18 m a stabilitu zabezpečuje 6 kĺbových ramien. Sklon je možné nastaviť v rozsahu od 0 do 90°.
 • STOBAG CAMABOX - výhodou tohto dizajnu markízy je LED osvetlenie, ktoré je integrované v ochrannej kazete. Sklon markízy je možné nastaviť v rozsahu od 5 do 35°. Maximálny rozmer markízy je 5 000 x 3 000 mm.
 • Wo&Wo TRENDLINE - výsuvná markíza s maximálnymi rozmermi 7 000 x 3 500 mm v sebe kombinuje funkciu tienenia a jedinečný dizajn. Markízu možno inštalovať do stropu, na stenu, ale aj na krovy. Sklon markízy sa pohybuje od 5 do 40°.
 • Wo&Wo TOPLINE - ide o výrobok s predĺženou zárukou až na 7 rokov. Markíza môže mať sklon od 5 do 40° a môže byť namontovaná do stropu, na stenu alebo na krokvy. Jej rozmery sú 13 000 x 4 000 mm.


Obrázok: Kazetová markíza na terasu s LED osvetlením.

Polokazetové markízy

Vonkajšia výsuvná markíza kombinuje vlastnosti otvorenej a kazetovej markízy. Nosnú časť tvorí oceľový profil, ku ktorému sú pripevnené ramená a kotviaci mechanizmus. Pri polokazetovej konštrukcii chráni kazeta iba navíjací valec s látkou. Ramená sú viditeľné pri pohľade zdola.

Samostatne stojaca záhradná markíza

Záhradné markízy s nosnou konštrukciou sú samostatnou kategóriou. Na prvý pohľad môžu pripomínať pergolu. Majú hliníkovú konštrukciu a zastrešenie, ktoré tvorí výsuvná markíza. Voľne stojacu markízu možno umiestniť napríklad uprostred záhrady. Záhradné markízy sa dajú používať aj na komerčné účely, napríklad ako zastrešenie reštauračných záhrad.

Ktoré samostatne stojace markízy nájdete v našej ponuke?

 • STOBAG OMBRAMOBIL - vhodné na zatienenie príležitostných vonkajších podujatí. Sú k dispozícii v klasickom prevedení v tvare písmena A, kde ide o mobilný stojan, ale môžu mať aj pätky na zabetónovanie. Vďaka odolnej kazete môžete markízu nechať vonku aj po skončení letnej sezóny. Markíza má rozmery 5 500 x 4 500 mm.
 • STOBAG BOXMOBIL - sťahovacia markíza je určená na zakrytie veľkých plôch reštaurácií, kaviarní a hotelov. Jej rozmery sú 6 620 x 7 000 mm. Stojan môže obsahovať pätku na zabetónovanie a vďaka ochrannému boxu môže markíza stáť vonku po celý rok.


Obrázok: Samostatne stojaca markíza.

Rozdelenie vonkajších markíz podľa typu ramien

Podľa ramien sa markízy delia na výsuvné a výklopné.

Výsuvné markízy

Ide o výrobky s výsuvnými ramenami. V súčasnosti sa jedná o najobľúbenejšie a najpredávanejšie prevedenie. Markízy sa používajú na tienenie terás, pergol, zimných záhrad, balkónov a lodžií. Označujú sa aj ako terasové markízy. Pri otvorení markízy sa vysunú ramená a zostávajú stále v rovnakej rovine. Pojem "výsuv" sa vzťahuje na vzdialenosť od navíjacej tyče k prednému profilu markízy. Výsuv je nastaviteľný podľa aktuálnych potrieb.

Výsuvné markízy z našej ponuky:

 • STOBAG AIROMATIC - markíza určená na zatienenie zimných záhrad, sklenených striech, strešných okien alebo drevených pergol. Konštrukcia je vyrobená z extrudovaných hliníkových profilov. Rozmery sú 5 500 x 5 000 mm alebo 4 500 x 6 000 mm.
 • STOBAG TARGA - používa sa na tienenie veľkých presklených striech, zimných záhrad a pomocných konštrukcií. Maximálny rozmer vonkajšej markízy je 7 000 x 7 000 mm. Konštrukcia je vyrobená z hliníka.
 • XLIGHT - jediný typ tienenia, ktorý sa inštaluje do vnútra alebo pod strechu. Je ideálnym riešením pre existujúce stavby, pergoly a zimné záhrady. Rozmer markízy je 5 000 x 4 000 mm.
 • WO&WO XLINE - vonkajšia markíza na zatienenie veľkých plôch. Svedčia o tom jej rozmery 6 000 x 7 000 mm. Používa sa nielen na zatienenie pergol a zimných záhrad, ale napríklad aj veľkých strešných okien.


Obrázok: Markíza na zatienenie pergoly.

Výklopné markízy

Sú najlepším riešením, keď potrebujete ušetriť miesto, alebo nemáte priestor pred oknom. Tieto markízy sa používajú na tienenie balkónov, zimných záhrad, okien a dverí. Nazývajú sa aj balkónové markízy alebo zvislé tienenie.

Výklopné markízy sú ľahšie a ich konštrukcia je jednoduchšia ako pri výsuvných markízach. Markíza sa rozťahuje sklopením ramien alebo je vedená vo vodiacich lištách. Nemá nosný oceľový profil. Nosná konštrukcia je umiestnená medzi dvoma úchytmi, ktoré sú umiestnené po stranách markízy. Napnutie látky závisí od sklopných ramien. Niektoré ramená sú vybavené pružinovým systémom, ktorý zabraňuje zloženiu ramien pri vetre. Najlepším riešením je výklopná kazetová markíza.

Náš sortiment výklopných markíz:

 • VISOMBRA - ide o fasádne výklopné markízy, ktoré svoje miesto nachádzajú v bytových domoch, kanceláriách a komerčných priestoroch. Uhol sklonu sa dá nastaviť v rozsahu od 0 do 180°. Markízy majú výklopné ramená s pružinovým mechanizmom. Kazeta môže mať okrúhly alebo hranatý tvar. Maximálny rozmer je 4 000 x 3 500 mm.


Obrázok: Balkónová markíza.

Na čo sa oplatí myslieť pred kúpou vonkajšej markízy?

Skôr ako sa rozhodnete pre konkrétny výrobok, premyslite si, koľko miesta máte na markízu, kam ju pripevníte a ako veľkú plochu chcete zatieniť.

Markíza by mala byť umiestnená v takej výške, aby pod ňou pri úplnom vysunutí zostal priestor vysoký približne 2,2 m. Ak sa rozhodnete pre markízu s volánom, ktorá je vhodná na zatienenie zapadajúceho slnka, nezabudnite ju umiestniť do takej výšky, aby sa pod ňou dalo pohodlne chodiť. Dĺžka volánu môže byť 25 až 30 cm. Sklon markízy by mal byť aspoň 14°, aby v prípade dažďa mohla voda z markízy bez problémov odtekať.

Spôsob ovládania

Markízu môžete ovládať niekoľkými spôsobmi:

 • Kľukou - na nastavenie markízy bude potrebná vaša fyzická aktivita. Markíza sa vysúva a zasúva otáčaním kľuky. Ovládanie kľukou sa používa pri menších markízach bez nosného profilu.
 • Motorom - elektrické markízy sa ovládajú jednoducho. Stačí stlačiť vypínač alebo gombík na diaľkovom ovládaní. Vďaka diaľkovému ovládaniu (alebo ovládaniu prostredníctvom inteligentného zariadenia - mobilného telefónu, tabletu, počítača či inteligentnej domácnosti) môžete markízu ovládať aj z pohodlia ležadla.

Výrobné materiály

Ak chcete, aby vaša markíza vydržala čo najdlhšie, potrebujete extrudovanú hliníkovú konštrukciu. Najlepšou povrchovou úpravou je prášková farba. Takáto konštrukcia je prakticky bezúdržbová a má neobmedzenú životnosť. Vďaka širokej škále dostupných farieb si môžete vybrať konštrukciu vo farbe, ktorá najlepšie ladí s fasádou domu alebo farbou látky markízy.

Najlepšia tkanina je akrylová. Na trhu neexistuje markíza, ktorá by vás ochránila pred dažďom tak spoľahlivo ako klasické zastrešenie, ale zvládne aj menší dážď. Na výber je široká škála farieb. K dispozícii sú aj látky so zníženou horľavosťou.

Užívajte si teplé letné dni v tieni. Markízy vás ochránia nielen pred spaľujúcimi slnečnými lúčmi, ale aj pred ľahkým dažďom.

S výberom Vám ochotne poradíme

ZÁKAZNÍCKE CENTRUM

Neváhajte sa nás na čokoľvek opýtať, popr. nám zanechajte kontakt a my sa Vám ozveme.

Infolinka

+421 800 150 180

E-mail

dopyt@sunsystem.sk
NÁJSŤ PREDAJNÉ MIESTO
Máte s nami skúsenosť? Povedzte názor na Facebooku či Google. Pomôžete ostatným.
Chceme vám uľahčiť prehliadanie nášho webu a ukázať vám len to, čo vás skutočne zaujíma. Môžeme? :)

Potrebujeme na to váš súhlas so spracovaním súborov cookies, teda malých súborov, ktoré sa ukladajú vo vašom prehliadači. Pomôžu vám ušetriť si klikanie, nájsť na našom webe rýchlo všetko potrebné a vďaka nim sa vám zobrazujú len skutočne relevantné reklamy na služby a tovar. Všetko o tom, ako spracovávame cookies, nájdete TU.

Upraviť nastavenia Súhlasím
Aby sme vám mohli zaistiť bezpečné prehliadanie nášho webu a vždy relevantný obsah

Nevyhnutné cookies zaisťujúce správne fungovanie našich webových stránok vrátane tých, ktoré zaisťujú IT bezpečnosť. Patria sem aj cookies, ktoré sú potrebné na ukladanie vami zvolených nastavení či cookies potrebné na komunikáciu (load balancing cookies).

Tieto súbory, ktoré sa používajú na meranie a analýzu návštevnosti našich webových stránok (napríklad množstvo návštevníkov či zobrazené stránky), nám pomáhajú vylepšovať fungovanie stránok. Vďaka vášmu súhlasu budeme schopní získať a správne analyzovať cenné dáta o tom, ako našimi stránkami prechádzate a čo vás zaujíma. Môžeme sa tak neustále zlepšovať a zaistiť, aby náš web skvele fungoval a vy ste si mohli užiť pohodlné prechádzanie našou ponukou.

Tento typ cookies využívame na účely reklám zobrazovaných na webových stránkach tretích strán, napríklad na sociálnych sieťach. Vďaka týmto cookies je reklama prispôsobená tomu, čo vás skutočne zaujíma (napríklad na základe produktov, ktoré ste si prezreli na našom webe). Aj v prípade, že tieto súbory deaktivujete, stále sa vám budú pri prehliadaní internetu zobrazovať reklamy, nebudú však pre vás relevantné.

Zatvoriť
× Nájsť produkt