Zimná záhrada je skvelý spôsob, ako efektívne rozšíriť svoj obytný priestor. Typ si vyberte podľa toho, čo od zimnej záhrady očakávate. Vďaka praktickým doplnkom môžete tento priestor využívať po celý rok. Čo všetko by ste mali zvážiť pred výberom presklenej zimnej záhrady?

Ako je to so stavebným povolením na zimnú záhradu?

Informáciu o tom, či k stavbe zimnej záhrady potrebujete stavebné povolenie, získate na príslušnom stavebnom/obecnom úrade. Spravidla si vystačíte iba s ohláškou.

Hliníková zimná záhrada je obvykle rozšírením existujúcej budovy, stojí teda pri vašom dome. Zvyčajne sa zimná záhrada nachádza na terase. Pokiaľ stavba nepresiahne plochu 25 m² a maximálnu výšku 5 m, postačí vám ohlásenie stavby. Platí to aj v prípade, že bude zimná záhrada voľne stojaca.

Vytvoriť do detailu premyslenú záhradu nie je jednoduché, preto je väčšina zimných záhrad tzv. na kľúč, teda sú od začiatku navrhnuté, vyrobené a inštalované odbornou firmou, ktorá vám pomôže aj so stavebným povolením. Oproti typovým zimným záhradám je výhodou zimných záhrad na mieru možnosť presne si zvoliť ich rozmery, okrem iného aj na účely stavebného povolenia.

Na aký účel bude hliníková zimná záhrada slúžiť?

Skôr než sa rozhodnete pre konkrétne prevedenie, zvážte, na akú svetovú stranu bude záhrada orientovaná a akú funkciu bude plniť.
Orientácia podľa svetových strán:

 • Juh – orientácia na juh je najlepšou voľbou, pretože slnečné lúče si tu užijete celý deň. A príjemne sa tu budete cítiť aj v zime.
 • Západ – na západnej strane si užijete slniečko v priebehu celého popoludnia a príjemne teplo v nej bude aj vo večerných hodinách.
 • Východ – do východne orientovanej presklenej zimnej záhrady svieti slnko iba ráno a dopoludnia. Večer už tu môže byť chladno.
 • Sever – cez deň bude v záhrade dostatok svetla. Na severnú stranu sa záhrady stavajú predovšetkým preto, že majú fungovať ako izolátor domu. Slniečko si tu príliš neužijete.

Na aký účel kupujete zimnú záhradu? Hliníková zimná záhrada môže slúžiť ako:

 • wellness
 • zastrešenie bazéna
 • pracovňa
 • rozšírenie obývacej izby
 • jedálenský kút
 • herňa pre deti
 • odpočinková zóna na relaxáciu
 • miesto na stretávanie s priateľmi

Zimná záhrada je skvelým miestom na stretávanie
Obrázok: Zimná záhrada je skvelým miestom na stretávanie sa s priateľmi.

Zimná záhrada môže byť celoročná alebo sezónna

Pred samotnou realizáciou sa rozhodnite, či budete chcieť presklenú záhradu využívať aj v zime, alebo v nej budete tráviť čas iba od jari do jesene.

 1. Celoročná zimná záhrada – aby ste sa v nej cítili príjemne aj v chladných zimných mesiacoch, musí mať izolovanú podlahu. Záhrada sa tak stane plnohodnotnou obytnou miestnosťou.
 2. Sezónna zimná záhrada – budete v nej tráviť čas od jari do jesene, kde vás ochráni pred dažďom, vetrom a slnkom. V zime môže slúžiť ako priestor na prezimovanie kvetov. Môžete v nej tiež uskladniť kosačku na trávu alebo vonkajší gril.

Najčastejšie sa na zimnú záhradu premenia hliníkové pergoly, ktoré sa zasklia. Zimnú záhradu môžete mať aj na balkóne. Stačí ho rovnako zaskliť. Slnečné lúče si tak môžete vychutnávať, aj keď teplomer ukazuje nižšiu vonkajšiu teplotu. Zasklením balkóna zväčšíte obytnú plochu a taktiež zabránite prenikaniu studeného alebo horúceho vzduchu do izby. Výhodou je aj zníženie nákladov na kúrenie.

Výrobné materiály a spôsob zasklenia zimnej záhrady

Zimné záhrady sú k dispozícii z dreva, plastu a hliníka. Každý materiál má svoje výhody aj nevýhody.

 • Drevená zimná záhrada – Výhodou je krásny vzhľad a dizajn, ktorý harmonizuje s prírodou. Nevýhodou je časovo a finančne náročná údržba, ktorá pozostáva z natierania, brúsenia a ochrany proti drevokaznému hmyzu.
 • Plastová zimná záhrada – je nenáročná na údržbu, ale plast sa po čase opotrebuje a nie je možné ho renovovať.
 • Hliníková zimná záhrada – je to najlepšia voľba. Hliník je odolný materiál, ktorý si nevyžaduje žiadnu údržbu, a pritom si vždy zachováva svoj pôvodný vzhľad. Je pevný a možno z neho vytvoriť elegantnú a subtílnu konštrukciu. Navyše si môžete vybrať zo širokej škály farieb RAL, alebo sa rozhodnúť pre drevený dekor. Hliníková zimná záhrada dokonale zapadne do dizajnu vášho domu alebo bytu.

zimná záhrada z hliníka
Obrázok: Najpraktickejšou voľbou je zimná záhrada z hliníka.

Spôsoby zasklenia

Existuje niekoľko možností zasklenia. Môžete si vybrať fixné alebo otváracie prvky, ale aj celopresklené posuvné steny. Sklenené plochy sa vypĺňajú bezpečnostným sklom s hrúbkou 8 mm. Výhodou skla je izolácia hluku z vonkajšieho prostredia a nízka priepustnosť tepla. Strecha môže byť presklená alebo vyrobená zo 16mm komôrkového polykarbonátu. V našej ponuke nájdete:

 • Záhrady s posuvným bezrámovým zasklením – strecha sa vyrába z 16mm polykarbonátu alebo 8mm bezpečnostného skla. Obvodové zasklenie posuvných zimných záhrad sa vyrába z 8mm skla. Konštrukciu tvoria extrudované hliníkové profily s práškovou povrchovou úpravou. Presklené steny sú vedené v lištách a otvárajú sa jednoduchým posúvaním. Tento typ je vhodný pre všetkých, ktorí preferujú čisté línie a minimalizmus.
 • Záhrady s otváracími dverami – toto prevedenie má dve pevné bočné steny. Predná časť je vybavená dvojitými otváracími dverami. Strešná krytina je riešená buď 16mm polykarbonátom, alebo 8mm bezpečnostným sklom. Zasklenie obvodových stien je vyrobené z 8mm bezpečnostného skla.
 • Zimná záhrada s posuvnými dverami – záhrada má pevné bočné steny. Prednú časť tvoria štvordielne posuvné dvere. Presklenie stien a strechy je vyrobené z 8mm bezpečnostného skla. V prípade zastrešenia môžete zvoliť aj 16mm polykarbonát.
 • Luxusné zimné záhrady na mieru – z hľadiska rozmerov aj typu zasklenia si môžete nechať záhradu prispôsobiť na mieru svojim požiadavkám. Zasklenie môže byť rámové alebo bezrámové. Sklon strechy záhrady je možné upraviť v rozsahu od 5 do 15 °.

Všetky naše záhrady s pevnou strechou sa testujú na zaťaženie snehom až do 170 kg/m². Dažďová voda odchádza odtokom, ktorý je integrovaný do stojky v prednej časti. Typizované záhrady s pevnou strechou majú minimálne rozmery 3 × 2 m a maximálne rozmery 7 × 4 m.

bezrámová zimná záhrada
Obrázok: Elegantná bezrámová zimná záhrada.

Doplňte zimnú záhradu vhodným tienením

Hoci zasklenie nemusí byť len číre, ani mliečne či antracitové prevedenie vás úplne neochráni pred horúcimi slnečnými lúčmi. Preto odporúčame strechu zimnej záhrady zatieniť. Vyberať môžete z niekoľkých možností:

 • vonkajšie markízy
 • baldachýny a plisé

Okrem zatienenia strechy je dôležité aj bočné tienenie, na ktoré sa používajú tzv. clony. Ochránia vás pred vetrom, miernym dažďom a zvedavými pohľadmi okoloidúcich či susedov. Vďaka špeciálnej tkanine nie je vidieť dnu, ale vy vidíte von. Rolety sa inštalujú buď do vodiacich líšt, alebo na vodiace lanká.

 • Medzi najpredávanejšie clony patria ZIPSCREEN, ktoré odolajú aj silnému vetru. Minimálne rozmery sú 80 × 80 cm, maximálne 500 × 600 cm.
 • Rolety CABLESCREEN nie sú inštalované do vodiacich líšt, ale na vodiace lanká. Sú cenovo najdostupnejším riešením. Minimálne rozmery sú 80 × 80 cm, maximálne 500 × 600 cm.
 • Screenové rolety VERTICAL sú určené na zatienenie veľkých plôch. Minimálne rozmery sú 40 × 40 cm, maximálne 500 × 400 cm.
 • Screenové rolety UNIVERSAL sa hodia aj na tienenie balkónov. Minimálne rozmery sú 40 × 40 cm, maximálne 450 × 400 cm.
 • Stabilné rolety VENTOSOL odolajú aj silným poryvom vetra. Minimálne rozmery sú 75 × 50 cm, maximálny rozmer je 700 × 300 cm.

Ako si čo najviac spríjemniť odpočinok v zimnej záhrade?

Aby ste sa v zimnej záhrade cítili ako v oáze pokoja, musíte ju vybaviť potrebnými doplnkami. Ktoré by vám nemali chýbať?

Pohodlný záhradný nábytok do zimnej záhrady

Záhradný nábytok voľte podľa toho, na aký účel bude zimná záhrada slúžiť:

 • Relaxácia – ak bude zimná záhrada predovšetkým miestom relaxácie a odpočinku, nemala by v nej chýbať sedacia súprava alebo záhradná sedačka, prípadne lehátko. Najluxusnejší odpočinok vám ponúkne záhradná posteľ.
 • Stretávanie sa s priateľmi – pre spoločenské udalosti využijete modulárne sedacie súpravy, ktorých priestorové usporiadanie prispôsobíte aktuálnym požiadavkám.
 • Jedálenský kút - ak sa vonku chystáte raňajkovať, obedovať alebo večerať, vybavte záhradu jedálenskou súpravou, ktorá zahŕňa stôl aj stoličky.
 • Pracovňa – svoj vonkajší home office vylaďte pohodlným záhradným kreslom alebo stoličkou a stolom, ktorý poskytuje dostatok priestoru na prácu aj občerstvenie.

Záhradné grily

Ak patríte medzi milovníkov grilovaných dobrôt, v zimnej záhrade si urobte priestor aj na gril. Medzi najobľúbenejšie patria keramické grily BIG GREEN EGG alebo grily Primo. Srdcia grilmajstrov si získali aj plynové grily a grily na drevené uhlie. Výhodou plynových grilov je rýchla a zdravá príprava. Grily na drevené uhlie prepožičiavajú jedlu pravú barbecue chuť. Ak nedáte dopustiť na otvorený oheň, postavte si na záhradu štýlové vonkajšie ohnisko VULCANUS.

Doplnky pre pohodu vo všetkých smeroch

O tom, ako sa vo svojej hliníkovej zimnej záhrade budete cítiť, rozhodujú aj doplnky. Do zimnej záhrady určite patria rastliny. Do betónových kvetináčov sa budú perfektne hodiť bonsaje a stromčeky malej a strednej veľkosti. Kvety si zas budú rozumieť so štýlovými nerezovými kvetináčmi. Okrem kvetov môžete do kvetináčov z nerezu zasadiť aj bylinky alebo jahody. Aby ste v zimnej záhrade mohli sedieť až dlho do noci, nemalo by v nej chýbať osvetlenie. Najobľúbenejšie sú energeticky úsporné LED svetlá, ktoré sú integrované vo vnútri strešných hliníkových profilov.

Keď sa chystáte zimnú záhradu využívať aj v zime, oplatí sa vám investícia do vykurovania v podobe terasových ohrievačov. Staviť môžete na plynové stojacie ohrievače, ktoré poznáte napríklad zo záhradok reštaurácií. Bežnejšie sú infražiariče, ktoré nie sú náročné na priestor. Kúrenie môžete inštalovať na stropné nosníky aj na stenu zimnej záhrady.

Zimná záhrada je skvelým riešením, ako zväčšiť obytnú plochu. Okrem toho si v nej môžete užívať blízkosť prírody bez ohľadu na rozmary počasia. Radi vám poradíme s výberom aj návrhom a zimnú záhradu na kľúč vytvoríme presne podľa vašich predstáv.

S výberom Vám ochotne poradíme

ZÁKAZNÍCKE CENTRUM

Neváhajte sa nás na čokoľvek opýtať, popr. nám zanechajte kontakt a my sa Vám ozveme.

Infolinka

+421 800 150 180

E-mail

dopyt@sunsystem.sk
NÁJSŤ PREDAJNÉ MIESTO
Máte s nami skúsenosť? Povedzte názor na Facebooku či Google. Pomôžete ostatným.
Chceme vám uľahčiť prehliadanie nášho webu a ukázať vám len to, čo vás skutočne zaujíma. Môžeme? :)

Potrebujeme na to váš súhlas so spracovaním súborov cookies, teda malých súborov, ktoré sa ukladajú vo vašom prehliadači. Pomôžu vám ušetriť si klikanie, nájsť na našom webe rýchlo všetko potrebné a vďaka nim sa vám zobrazujú len skutočne relevantné reklamy na služby a tovar. Všetko o tom, ako spracovávame cookies, nájdete TU.

Upraviť nastavenia Súhlasím
Aby sme vám mohli zaistiť bezpečné prehliadanie nášho webu a vždy relevantný obsah

Nevyhnutné cookies zaisťujúce správne fungovanie našich webových stránok vrátane tých, ktoré zaisťujú IT bezpečnosť. Patria sem aj cookies, ktoré sú potrebné na ukladanie vami zvolených nastavení či cookies potrebné na komunikáciu (load balancing cookies).

Tieto súbory, ktoré sa používajú na meranie a analýzu návštevnosti našich webových stránok (napríklad množstvo návštevníkov či zobrazené stránky), nám pomáhajú vylepšovať fungovanie stránok. Vďaka vášmu súhlasu budeme schopní získať a správne analyzovať cenné dáta o tom, ako našimi stránkami prechádzate a čo vás zaujíma. Môžeme sa tak neustále zlepšovať a zaistiť, aby náš web skvele fungoval a vy ste si mohli užiť pohodlné prechádzanie našou ponukou.

Tento typ cookies využívame na účely reklám zobrazovaných na webových stránkach tretích strán, napríklad na sociálnych sieťach. Vďaka týmto cookies je reklama prispôsobená tomu, čo vás skutočne zaujíma (napríklad na základe produktov, ktoré ste si prezreli na našom webe). Aj v prípade, že tieto súbory deaktivujete, stále sa vám budú pri prehliadaní internetu zobrazovať reklamy, nebudú však pre vás relevantné.

Zatvoriť
× Nájsť produkt