Pri výbere vonkajšieho tienenia sa zamyslite nad tým, koľko svetla by malo zatieniť a aké tepelnoizolačné vlastnosti by malo mať. Treba myslieť aj na bezpečnosť. V závislosti od toho sa rozhodnite, či sú pre vás najlepším riešením vonkajšie žalúzie, rolety alebo screenové rolety.

Zaujíma vás aj vnútorné tienenie? Písali sme o ňom tu.

Energetická optimalizácia nehnuteľnosti šetrí vašu peňaženku aj životné prostredie

Pred výstavbou domu aj pred jeho rozsiahlou rekonštrukciou je potrebné myslieť na energetickú optimalizáciu budov už vo fáze návrhu. Ide o to, aby boli budovy energeticky čo najefektívnejšie. Správnou optimalizáciou ušetríte peniaze za vykurovanie v zime a za chladenie v lete.

Čo znamená energetická optimalizácia? Ak chcete znížiť náklady na vykurovanie, vymeňte staré okná za nové, zaizolujte podlahy, steny a strechu domu, nainštalujte vonkajšie tienenie okien. Vďaka kompletnej izolácii môžete ušetriť až 60 % energie na vykurovanie.

V letných mesiacoch sa vaše financie "rozplynú" pri používaní klimatizácie, ktorá je energeticky náročná. S prehrievaním interiéru vám môže pomôcť tieniaca technika, ako sú napr:

  • vonkajšie okenné rolety
  • vonkajšie žalúzie
  • screenové clony
  • interiérové žalúzie
  • vnútorné okenné žalúzie

Optimálna ochrana proti prehrievaniu interiéru sa dosahuje kombináciou vnútornej a vonkajšej tieniacej techniky.

Aké typy vonkajšieho tienenia existujú?

Vonkajšie zatienenie okien vo forme roliet a žalúzií prináša množstvo výhod. Sú to najmä termoizolačné vlastnosti, dokážu eliminovať vonkajší hluk a najmä vonkajšie rolety zvyšujú bezpečnosť vášho domova. Sú v podstate bezpečnostnou ochranou proti zlodejom.

V porovnaní s vnútorným tienením je vonkajšie tienenie účinnejšie. Lepšie eliminuje prestup slnečných lúčov a tepla do interiéru. Na druhej strane sa musíte pripraviť na vyššie obstarávacie náklady a náročnejšiu inštaláciu.

K dispozícii je široká škála farieb, takže vonkajšie tienenie môžete ľahko zladiť napríklad s farbou fasády, plotu, pergoly alebo bránky.

Predokenné žalúzie umožňujú reguláciu prieniku svetla

Vonkajšie žalúzie sú jedným z najobľúbenejších typov exteriérového tienenia. Vyznačujú sa vysokým termoregulačným účinkom a na rozdiel od predokenných roliet umožňujú reguláciu prieniku svetla. Lamely sa dajú nakláňať, čím sa zabráni prenikaniu priamych slnečných lúčov, ale do miestnosti stále prúdi dostatok svetla. Do úvahy treba brať nižšiu odolnosť proti vetru a čiastočné prenikanie svetla aj pri úplne zatvorených lamelách.

Vonkajšie žalúzie sa líšia podľa tvaru lamiel. Existujú 3 typy profilov:

  1. Tvar C - vďaka tvaru lamela dobre odráža a rozptyľuje slnečné lúče. Pri silnom vetre však môžu lamely o seba "cinkať".
  2. Tvar Z - v súčasnosti jeden z najpoužívanejších typov. Vďaka tomuto tvaru sú lamely odolné voči vetru. Lamely majú tesniaci gumový profil, takže vo vetre o seba necinkajú. Výhodou tvaru Z je dokonalé zatienenie v zatvorenej polohe.
  3. Tvar písmena S - lamely vychádzajú z tvaru písmena Z, ale majú zaoblené krivky v tvare písmena S. Jednotlivé lamely majú gumové tesnenie, ktoré zabraňuje tomu, aby zatvorené lamely o seba cinkali pri vetre.

Podokenné žalúzie sú zvyčajne vedené buď vo vodiacich lištách, alebo na lankách. Žalúzie vo vodiacich lištách lepšie odolávajú vetru a sú menej hlučné. Môžu sa ovládať ručne pomocou kľuky alebo elektricky vďaka elektromotoru. Vonkajšie žalúzie sa zvyčajne dajú integrovať do systému inteligentnej domácnosti. Pri použití so snímačmi vetra a dažďa žalúzie automaticky reagujú na počasie.

Žalúzie môžu byť pod omietkou, čo znamená, že úložný box a vodiace lišty nie sú viditeľné. Okrem toho neobmedzujú voľný výhľad z okna. Ak sa boxy a lišty nedajú integrovať do fasády ani prekladu, používa sa takzvané priznané vyhotovenie, pri ktorom sa krycia doska boxu a vodiace lišty montujú na rám okna.

Vonkajšie žalúzie, ktoré sa predávajú najviac: Z-90

Vonkajšie žalúzie Z-90 sú najmodernejším typom vonkajších žalúzií. Sú k dispozícii so šírkou lamiel 90 alebo 70 mm. Lamely majú gumové tesnenie. Môžu byť vedené vo vodiacich lištách alebo na lankách. Žalúzie sa môžu ovládať ručne alebo elektricky. Spolupracujú s vonkajšími snímačmi počasia.

Lamely sú k dispozícii v desiatkach základných farieb bez príplatku. Môžete si vybrať aj farbu krycieho plechu žalúzií. Maximálny rozmer ručne alebo elektricky ovládaných vonkajších žalúzií je 500 × 500 cm.

Vonkajšie žalúzie
Obrázok: Vonkajšie žalúzie s lamelami v tvare písmena Z.

Vonkajšie žalúzie Z-70 pre vzdušnejší vzhľad

Z hľadiska prevedenia sú vonkajšie žalúzie Z-70 identické so žalúziami Z-90. Rozdiel je v menšej šírke lamiel, vďaka čomu žalúzie pôsobia na okne jemnejšie a vzdušnejšie. Sú k dispozícii v desiatkach základných farieb, rovnako ako hliníkový krycí plech.

Vonkajšie žalúzie sa dajú ovládať manuálne pomocou kľuky alebo elektricky. Môžu byť namontované vo vodiacich lištách alebo na lankách. Fungujú so snímačmi počasia. Maximálny rozmer žalúzií je 500 × 500 cm.

Vonkajšie žalúzie
Obrázok: Vonkajšie žalúzie pôsobia vzdušnejším dojmom.

Odolné vonkajšie žalúzie S-90

Exteriérové okenné žalúzie S-90 sa vyznačujú najpevnejšími lamelami. Vďaka gumovému tesneniu sú lamely v tvare písmena S mimoriadne tiché aj pri silnom vetre. V zatvorenom stave tvoria dokonale celistvú vrstvu, ktorá účinne zatemňuje interiér. Keďže lamely v tvare písmena S sa pri úplnom zatvorení podobajú vonkajším tieniacim roletám, budú navzájom dokonale ladiť.

Lamely sú k dispozícii v desiatkach základných farieb (21) bez príplatku, rovnako ako krycí plech žalúzií. Ovládanie je možné manuálne aj elektrické. Samozrejmosťou je spolupráca so snímačmi počasia. Maximálne rozmery žalúzií sú 500 × 500 cm.

Vonkajšie žalúzie
Obrázok: Vonkajšie žalúzie, ktoré sa podobajú roletám.

Vonkajšie žalúzie C-80 za najlepšiu cenu

Vonkajšie žalúzie C-80 sú medzi zákazníkmi najobľúbenejšie vďaka kombinácii prijateľnej ceny a kvality tienenia. Lamely v tvare písmena C sa dajú naklápať na obe strany, vďaka čomu je zatienenie interiéru ešte pohodlnejšie. Tieto žalúzie sú dostupné v dvoch verziách. Líšia sa šírkou lamiel. Okrem šírky 80 mm sú k dispozícii aj lamely so šírkou 65 mm.

Maximálny rozmer vonkajších žalúzií je 500 × 500 cm. K dispozícii sú v 21 rôznych farbách bez príplatku. Môžete si vybrať aj farbu krycieho plechu. Žalúzie môžu byť vedené na lanku, ale aj v lištách. Na ovládanie sa používa kľuka alebo elektromotor. Žalúzie je, samozrejme, možné kombinovať s vonkajšími snímačmi počasia.

Vonkajšie žalúzie
Obrázok: Vonkajšie žalúzie za výhodnú cenu.

Žalúzie F-80, ktoré po vytiahnutí nebránia vo výhľade

Výhodou vonkajších predokenných roliet F-80 je tvar lamiel. Z hľadiska tvaru a veľkosti vychádzajú z lamiel typu C, ale na rozdiel od nich nemajú zahnuté okraje. Preto po vytiahnutí žalúzií zaberá zväzok lamiel menej miesta v hornej časti okna. Nedochádza k zníženiu svetlej výšky okna. Žalúzie sú vedené buď v lištách, alebo na lanku.

Lamely sú k dispozícii v 5 farebných variantoch bez príplatku. Môžu sa ovládať ručne, ale aj elektricky. Fungujú s vonkajšími snímačmi počasia. Maximálny rozmer žalúzií je 350 × 400 cm.

Vonkajšie žalúzie
Obrázok: Keď sú žalúzie vytiahnuté, takmer vôbec nebránia vo výhľade.

Predokenné rolety pre maximálnu tmu

Zatienenie okien vonkajšími roletami je vhodnou voľbou pre tých, ktorí chcú mať doma absolútnu tmu. Vonkajšie okenné rolety neumožňujú reguláciu svetla ako žalúzie. Na druhej strane majú lepšiu zvukovú a svetelnú izoláciu (znižujú vonkajší hluk až o 7 dB), sú odolnejšie voči mechanickému poškodeniu a pôsobia ako dokonalý bezpečnostný prvok. Chránia najcitlivejšie časti domu (okná) pred zlodejmi. Sú odolnejšie voči silnému vetru. Dokážu zabrániť nežiaducemu úniku tepla z miestnosti (až 40 % tepelných strát) a v lete zabraňujú prenikaniu nepríjemného tepla zvonku.

Vonkajšie rolety sa najčastejšie používajú na oknách na prízemí, pretože sťažujú prístup zlodejom. Možno ich však použiť vo všetkých miestnostiach, kde chcete mať dokonalú tmu. Typickým príkladom sú spálne a detské izby.

Rovnako ako vonkajšie žalúzie, aj rolety môžu byť elektrické. Samozrejme, dajú sa ovládať aj ručne pomocou rukoväte alebo šnúrky.

Pokiaľ ide o inštaláciu vonkajších roliet, môžete si vybrať verziu na okná alebo pod fasádu.

  • Na okná sa montujú vonkajšie rolety, ak ste už dokončili fasádu. Nad oknom je vždy vidieť schránku, v ktorej je roleta ukrytá.
  • Pod fasádu sa rolety inštalujú, ak sa s nimi počíta už v projekte pred začatím výstavby alebo rozsiahlej rekonštrukcie. Schránka sa buď zakryje fasádnym zatepľovacím systémom, omietne, alebo sa umiestni do špeciálneho prekladu, ktorý je určený pre roletový systém.

Rolety môžu obsahovať aj sieťku proti hmyzu.

Najobľúbenejšie predokenné rolety Classic

Predokenné rolety Classic sa inštalujú na hotovú fasádu. Tento typ je preto vhodný na dodatočnú montáž bez poškodenia fasády. Navíjací box rolety je okom viditeľný. Roleta sa montuje pred okno a upevňuje sa na rám okna. V prípade potreby je však možná aj montáž do otvoru alebo na fasádu.

Roletu je možné doplniť sieťkou proti hmyzu. Predokenná roleta je k dispozícii v 30 farbách bez príplatku. Roletu možno ovládať ručne pomocou rukoväte alebo šnúrky. Obľúbené je aj elektronické ovládanie (tlačidlom alebo diaľkovým ovládačom) alebo ovládanie pomocou smartfónu, tabletu či počítača. Ochranný box môže byť zaoblený alebo okrúhly so sklonom 20°, 45° alebo 90°.

Vonkajšie rolety
Obrázok: Najpredávanejšie vonkajšie rolety.

Rolety pod fasádu Fasade

Tieniace rolety Fasade sú umiestnené v podomietkovom boxe, ktorý je zapustený do fasády. Je teda prirodzenou súčasťou vášho domu. Pri pohľade na stenu box nevidíte. Tento spôsob montáže má nulové tepelné mosty a lepšie izolačné vlastnosti.

Môžete si vybrať z 30 farieb bez príplatku. Ovládajú sa manuálne, ale aj elektronicky pomocou tlačidla, diaľkového ovládača alebo smartfónu. Súčasťou rolety môže byť aj integrovaná sieťka proti hmyzu.

Rolety pod fasádu
Obrázok: Rolety pod fasádu.

Vonkajšie rolety do prekladu Heluz

Ďalším typom vonkajších roliet, ktoré nie sú okom viditeľné, sú rolety Heluz. Umiestňujú sa do roletového prekladu, čím dodávajú fasáde čistý vzhľad bez pridaných prvkov. Klasický roletový box je nahradený roletovým prekladom, ktorý je zamurovaný do domu. Vodiace lišty aj úložný box sú preto dokonale skryté. Ide o ideálny typ vonkajšieho tienenia pre novostavby.

Vďaka širokej škále farieb (30 odtieňov) môžete rolety dokonale prispôsobiť farbe fasády, dverí alebo okien. Rolety môžete ovládať manuálne, ale aj elektronicky pomocou tlačidla, diaľkového ovládania alebo prostredníctvom smartfónu a tabletu.

Vonkajšie rolety do prekladu
Obrázok: Vonkajšie rolety do prekladu.

Screenové rolety na zatienenie interiéru

Vonkajšie rolety nemusia pozostávať len z pevných a odolných lamiel. Ak sa na ich výrobu používa sklenené alebo polyesterové vlákno potiahnuté PVC, ide o screenové rolety. Nie sú také pevné ako lamelové rolety a prepúšťajú viac svetla. Chránia pred slnečným žiarením, ale zároveň nedokážu vytvoriť absolútnu tmu. Screenové rolety sa používajú aj ako bočné tienenie pergol alebo terás.

K dispozícii sú tri typy látkových screenových roliet, ktoré sa líšia spôsobom vedenia:

  1. Screenové rolety vedené na lanku - roleta je napnutá medzi horným boxom a spodným záťažovým profilom. Po stranách sú vedené lanká z nehrdzavejúcej ocele. Tento typ rolety je menej odolný voči vetru, ale je k dispozícii za nízku obstarávaciu cenu.
  2. Screenové rolety vedené vo vodiacom profile - sú odolnejšie voči vetru ako screenové rolety vedené na lanku. Vodiace profily sú pevne spojené so stavbou.
  3. Screenové rolety vedené v zipse alebo zipscreeny - patria medzi najodolnejšie rolety, ktoré sú po celej dĺžke vybavené privareným zipsom. Zips udržiava látku pevne spojenú s vodiacimi lištami.

Horný box môže byť okrúhly, ale aj hranatý. Screenové rolety sa dajú ovládať ručne pomocou šnúry alebo popruhu. Modernejšie a obľúbenejšie je však motorické ovládanie. Rolety sa potom vysúvajú alebo sťahujú stlačením tlačidla, diaľkovým ovládaním alebo pomocou smartfónu.

Najodolnejšie a najpredávanejšie screenové rolety Zipscreen

Rolety Zipscreen sú vedené v špeciálnych vodiacich lištách, ktoré sú doplnené napínacím mechanizmom, tzv. systémom ZIP. Preto rolety odolávajú aj skutočne silnému vetru. Všetky komponenty sú vyrobené z extrudovaného alebo valcovaného hliníka, ktorý má prakticky neobmedzenú životnosť.

Môžete si vybrať zo širokej škály farieb látky, boxu, vodiacich líšt a spodnej lišty. Základným spôsobom ovládania je kľuka. Elektrický pohon je však oveľa pohodlnejší. Rolety sa potom ovládajú buď tlačidlom, alebo na diaľku pomocou diaľkového ovládača či smartfónu. Maximálna veľkosť screenov je 500 × 600 cm.

Najodolnejšie screenové rolety
Obrázok: Najodolnejšie screenové rolety so systémom ZIP.

Najdostupnejšie screenové rolety Cablescreen

Rolety Cablesrceen sú vedené na lankách z nehrdzavejúcej ocele, a preto patria medzi cenovo najdostupnejšie látkové rolety. Je potrebné brať do úvahy menšiu odolnosť voči vetru. Komponenty rolety sú vyrobené z extrudovaného hliníka, ktorý nepodlieha korózii a má prakticky neobmedzenú životnosť.

Rolety možno ovládať ručne, ale aj diaľkovo pomocou diaľkového ovládania alebo telefónu. Existuje aj možnosť ovládania tlačidlom. Vďaka širokej škále farieb možno rolety ľahko zladiť s farbou fasády, okien, brán alebo plotov. Screeny majú maximálny rozmer 500 × 600 cm.

Najdostupnejšie screenové rolety
Obrázok: Cenovo najdostupnejšie screenové rolety.

Screenové rolety Vertical pre veľké okná

Ak má váš dom alebo byt veľké okná, screenové rolety Vertical vám ich pomôžu zatieniť. Minimálne rozmery sú 40 × 40 cm, maximálne 500 × 400 cm. Sú k dispozícii s ochranným boxom alebo bez neho. Z hľadiska technologického riešenia ide o rolety vedené nerezovými lankami, nerezovými tyčami alebo hliníkovými vodiacimi lištami.

Screenové rolety pre veľké plochy
Obrázok: Screenové rolety pre veľké plochy.

Rolety Universal na zatienenie balkónov a zimných záhrad

Bočné rolety Universal sú ideálne na zatienenie balkónov, zimných záhrad alebo veľkých presklených fasád. Balkón, pergolu alebo zimnú záhradu môžete zatieniť aj zhora pomocou markíz. Zistite, ako si vybrať najvhodnejšiu markízu.

Screenové rolety Universal môžu byť vedené nerezovým lankom, nerezovou tyčou alebo hliníkovou vodiacou lištou. Minimálne rozmery sú 40 × 40 cm, maximálne 450 × 400 cm.

Zatienenie balkóna a zimnej záhrady
Obrázok: Screenové žalúzie na zatienenie balkóna a zimnej záhrady.

Screenové rolety Ventosol s maximálnou stabilitou

Fasádna clona Ventosol je tienenie so širokým spektrom použitia. Jedná sa o stabilnú roletu, ktorá vďaka systému ZIP odolá aj silnejším nárazom vetra. Ich súčasťou je elegantný zaoblený ochranný box. Montáž je možná na stenu, ale aj do ostenia. Minimálne rozmery sú 75 × 50 cm, maximálne 700 × 300 cm.

Odolné screenové rolety
Obrázok: Screenové rolety, ktoré odolajú aj silnejším nárazom vetra.

Vylaďte svoj dom pomocou vonkajšieho tienenia, ktoré dokonale reguluje prehrievanie a únik tepla z domu. Odporúčame ho kombinovať s vnútorným tienením.

Potrebujete ešte viac inšpirácie? Pozrite si desiatky realizácií vonkajších roliet a žalúzií na rôznych typoch domov a bytov.

S výberom Vám ochotne poradíme

ZÁKAZNÍCKE CENTRUM

Neváhajte sa nás na čokoľvek opýtať, popr. nám zanechajte kontakt a my sa Vám ozveme.

Infolinka

+421 800 150 180

E-mail

dopyt@sunsystem.sk
NÁJSŤ PREDAJNÉ MIESTO
Máte s nami skúsenosť? Povedzte názor na Facebooku či Google. Pomôžete ostatným.
Chceme vám uľahčiť prehliadanie nášho webu a ukázať vám len to, čo vás skutočne zaujíma. Môžeme? :)

Potrebujeme na to váš súhlas so spracovaním súborov cookies, teda malých súborov, ktoré sa ukladajú vo vašom prehliadači. Pomôžu vám ušetriť si klikanie, nájsť na našom webe rýchlo všetko potrebné a vďaka nim sa vám zobrazujú len skutočne relevantné reklamy na služby a tovar. Všetko o tom, ako spracovávame cookies, nájdete TU.

Upraviť nastavenia Súhlasím
Aby sme vám mohli zaistiť bezpečné prehliadanie nášho webu a vždy relevantný obsah

Nevyhnutné cookies zaisťujúce správne fungovanie našich webových stránok vrátane tých, ktoré zaisťujú IT bezpečnosť. Patria sem aj cookies, ktoré sú potrebné na ukladanie vami zvolených nastavení či cookies potrebné na komunikáciu (load balancing cookies).

Tieto súbory, ktoré sa používajú na meranie a analýzu návštevnosti našich webových stránok (napríklad množstvo návštevníkov či zobrazené stránky), nám pomáhajú vylepšovať fungovanie stránok. Vďaka vášmu súhlasu budeme schopní získať a správne analyzovať cenné dáta o tom, ako našimi stránkami prechádzate a čo vás zaujíma. Môžeme sa tak neustále zlepšovať a zaistiť, aby náš web skvele fungoval a vy ste si mohli užiť pohodlné prechádzanie našou ponukou.

Tento typ cookies využívame na účely reklám zobrazovaných na webových stránkach tretích strán, napríklad na sociálnych sieťach. Vďaka týmto cookies je reklama prispôsobená tomu, čo vás skutočne zaujíma (napríklad na základe produktov, ktoré ste si prezreli na našom webe). Aj v prípade, že tieto súbory deaktivujete, stále sa vám budú pri prehliadaní internetu zobrazovať reklamy, nebudú však pre vás relevantné.

Zatvoriť
× Nájsť produkt